BEZPŁATNY WEBINAR ONLINE

Opioidy w pytaniach i odpowiedziach. Dwugłos ekspercki

12/06/2025 czwartek19:0060 minut
Zapisz się
Wydarzenie rozpocznie się za:
44dni 5godz. 20min.

Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu oraz członek międzynarodowego zespołu ekspertów „Change Pain” EFIC, Zarządu Fundacji Medycyny Bólu, Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, a także IASP.

Pracuje w Zakładzie Badania i Leczenia Bólu Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, na stanowisku adiunkta.

Autorka wielu cenionych publikacji oraz współautorka polskich zaleceń dotyczących leczenia bólu. Członek Rady Naukowej czasopism: „Pielęgniarstwo w anestezjologii i intensywnej opiece”, „Pain Medicine” (Ukraina), „Advancements in Health Research” (Włochy). Członek Rady Redakcyjnej czasopisma PTBB „Ból”. Członek kolegium egzaminatorów European Diploma in Pain Medicicne EFIC, a także Członek zespołu recenzentów czasopisma BMJ Supportive & Palliative Care.

doktor habilitowany w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, kierownik Zakładu Medycyny Ratunkowej i Intensywnej Terapii Wydziału Medycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Rzeszowskiego, adiunkt w Klinice Intensywnej Terapii Interdyscyplinarnej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie, Redaktor Naczelna czasopisma „Ból”, autorka ponad 140 artykułów opublikowanych w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych, współautorka polskich i zagranicznych podręczników i monografii naukowych z zakresu medycyny bólu, współautorka polskich rekomendacji leczenia bólu ostrego i przewlekłego.

Opioidy w pytaniach i odpowiedziach – dwugłos ekspercki. Zapraszamy na wyjątkowy webinar już 12 czerwca 2025 o godz. 19:00!

Stosowanie opioidów w leczeniu bólu nadal budzi wiele pytań, nie tylko wśród pacjentów, ale i lekarzy. Choć są to jedne z najskuteczniejszych leków w terapii bólu ostrego i przewlekłego, wokół ich stosowania narosło wiele mitów i nieporozumień. Właśnie dlatego stworzyliśmy przestrzeń do rzeczowej, opartej na dowodach rozmowy z udziałem ekspertek, które na co dzień pracują z pacjentami z bólem i szkolą lekarzy w zakresie bezpiecznego stosowania leków opioidowych.

Już 12 czerwca o godzinie 19:00 zapraszamy na spotkanie online, podczas którego dwie uznane specjalistki – dr n. med. Magdalena Kocot-Kępska oraz dr hab. n. med. Renata Zajączkowska, prof. UR – zmierzą się z najczęściej pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi stosowania opioidów w praktyce klinicznej. Obie ekspertki są doświadczonymi lekarkami i wykładowczyniami, a ich wiedza i praktyczne podejście do tematu pomogą rozwiać wiele wątpliwości.

Pytania, które padną podczas spotkania, zostały zebrane na podstawie wcześniejszych webinarów prowadzonych na Kompendium24 oraz dyskusji toczonych na forum lekarskim Konsylium24. Dzięki temu webinar będzie odpowiadał na realne potrzeby lekarzy różnych specjalizacji.

 

Dlaczego warto wziąć udział w webinarze poświęconym leczeniu bólu?

Webinar został przygotowany na podstawie pytań zadanych przez lekarzy na forum Konsylium24. Odpowiada bezpośrednio na najczęstsze i najbardziej problematyczne zagadnienia związane z terapią przeciwbólową.

Wybrane zagadnienia:

  • Praktyczne odpowiedzi na konkretne pytania – m.in. jak postępować w bólu po amputacji, jakie leki można łączyć (np. buprenorfina i tramadol), czy też jak bezpiecznie odstawiać opioidy.
  • Bezpieczne stosowanie leków opioidowych – omówienie działań niepożądanych, interakcji (np. z duloksetyną) i ryzyka zatrucia oraz prowadzenia terapii u pacjentów z chorobami współistniejącymi (padaczka, niewydolność nerek/wątroby).
  • Wybór odpowiedniego opioidu w zależności od sytuacji klinicznej – np. ból nowotworowy z przerzutami, bóle neuropatyczne, choroby zwyrodnieniowe.
  • Zasady terapii nowoczesnymi lekami – jak wdrażać i monitorować tapentadol, kiedy wybrać buprenorfinę w plastrach, jak reagować na ból przebijający.
  • Podpowiedzi do codziennej praktyki klinicznej – np. czy można podawać leki podjęzykowe u pacjentów z PEG, jak opioidy wpływają na funkcjonowanie ruchowe pacjenta.

 

Ten webinar to nie tylko teoria – to wiedza oparta na rzeczywistych dylematach klinicznych i doświadczeniu ekspertów.

Wydarzenie potrwa 60–90 minut i zakończy się sesją pytań i odpowiedzi na żywo – każdy uczestnik będzie miał możliwość zadania własnego pytania i uzyskania komentarza ekspertek. To doskonała okazja, by usystematyzować swoją wiedzę na temat opioidów, poznać najnowsze rekomendacje oraz lepiej rozumieć zarówno potencjał terapeutyczny, jak i ograniczenia tej grupy leków.

Rejestracja: Udział w webinarze jest bezpłatny, jednak obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Zarejestruj się już dziś i dołącz do lekarzy, którzy chcą leczyć ból skutecznie, bezpiecznie i świadomie.